Рекордни снежни врнежи во Јапонија, најмалку 17 загинати и над 90 повредени

Рекордни снежни врнежи во Јапонија, најмалку 17 загинати и над 90 повредени

Рекордни снежни врнежи во многу делови на Јапонија однесоа животи на 17 лица, повеќе од 90 повредени, а стотици домаќинства оставија без струја, соопшти денеска Јапонската агенција за управување со пожари и катастрофи.

Од минатата недела, снегот силно паѓа, особено во северните делови на Јапонија, предизвикувајќи голем сообраќаен метеж на автопатите.

До сабота, 24 декември, зимската бура однесе 11 животи.

Божиќниот викенд донесе уште повеќе снег, а бројот на загинати се искачи на 17, додека 93 лица беа повредени. Во еден момент на северот од земјата поради обилните врнежи од снег без струја останаа околу 20.000 домаќинства.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy