Рекордни снежни врнежи во Кина

Рекордни снежни врнежи во Кина

Силно невреме во некои делови на југоисточна Кина донесе рекордни снежни врнежи.

Во градот Шенјанг во провинцијата Лиаонинг просечната висина на снежната покривка достигна 51 сантиметар, што е најголема количина снег забележана во последните 116 години, односно од 1905 година.

Во соседна Монголија едно лице загина, а снежните врнежи погодија повеќе од 5.600 луѓе.

Метеоролозите велат дека снегот наеднаш го покрил градот Тонљао. Вкупно 27 црвени аларми за снег беа издадени во внатрешноста на Монголија и североисточна Кина.

Студениот бран ја зафати земјата во неделата, а температурите се намалија за најмалку 14 степени во некои делови од североисточна Кина.

Железничките и автобуските станици се затворени, освен оние во градовите Далиан и Дандонг.

Властите прават напори како да се овозможи загревањето на домовите.

Зголемен е увозот на јаглен и максимално е зголемено производството на енергија. Од продавниците е побарано да ги зголемат залихите на храна и да ги намалат цените.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds