Рома ја потврди позајмицата на Вајналдум

Рома ја потврди позајмицата на Вајналдум

Рома потврдија дека го добиваат Жоржињо Вајналдум од Пари Сен-Жермен на позајмица, откако Холанѓанецот не успеа да се избори за стартно место во францускиот клуб по слободниот рансфер од Ливерпул.

31-годишниот Вајналдум не го криеше задоволството од трансферот и од шансата да работи под обновениот тим на Рома под водство на Жозе Мурињо.

„Навистина е добро чувство да се биде фудбалер на Рома. Сите со кои зборував имаа само добри зборови за клубот и навивачите. Клубот јасно ми покажа колку ме сака во составот, нешто што секогаш носи самодоверба. Приемот од навивачите, на социјалните мрежи и во живо беше фантастичен. Ветувам 100 отсто за мојот клуб“, вели Вајналдум.

Рома ќе платат 5 милиони евра за позајмицата и ќе покријат 50 отсто од платата на Вајналдум, и ќе имат опција да го купат за 8 милиони евра следното лето.

🆕 𝗪𝗘𝗟𝗖𝗢𝗠𝗘 | Georginio Wijnaldum 🐺🇳🇱

We are delighted to confirm the signing of the renowned central midfielder!

In conjunction with partners around the world, the club continues to use its platform to raise awareness of missing children. ❤️
#ASRoma | @ICMEC_official pic.twitter.com/McaXQF7cjE

— AS Roma English (@ASRomaEN) August 5, 2022

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds