Романија поднесе протестна нота поради непријателскиот гест на Австрија за приемот во Шенген

Романија поднесе протестна нота поради непријателскиот гест на Австрија за приемот во Шенген

Шефот на романската дипломатија, Богдан Ауреска, ја повика австриската амбасадорка во Букурешт, Аделхајде Фоли, за да и врачи протестна нота „поради неправедниот и непријателски однос на Австрија“ во однос на приемот на Романија во Шенген.

Од Министерството посочија дека ваквиот гест на Австрија ќе има последици за билатералните односи.

Протест имаше и поради неодамнешните изјави на австрискиот канцелар Карл Нехамер, според кого, романските власти поради Шенген вршат притисок врз австриските компании во оваа земја.

„Тоа тврдење е неприфатливо, бидејќи не одговара на реалноста“, наведуваат од романсмкото Министерство за надворешни работи.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy