Русија бара СБ на ОН да расправа за турските сили во Либија

Русија бара СБ на ОН да расправа за турските сили во Либија

Русија побара состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации за Либија, бидејќи Турција започна со распоредување војници во земјата за да ја поддржи владата во Триполи која е признаена од ОН. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека испратил воени сили во Либија со задача да координира развој наоперативен центар. Либиската влада е под сериозен притисок од април кога самоименуваната Либиска национална армија, предводена од генералот Калифа Хафтар, започна офанзива против Влада на национална спогодба. Турција, која е членка на НАТО, ја поддржува владата во Триполи. Во меѓувреме, единици на руски приватни воени изведувачи, наводно, работат на зајакнување на Хафтар, активности што Москва ги негираше. Египет и Обединетите Арапски Емирати исто така го поддржуваат воениот лидер.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds