Русија инсталира систем за противвоздушна одбрана во украинската нуклеарна централа Запорожје

Русија инсталира систем за противвоздушна одбрана во украинската нуклеарна централа Запорожје

Руските сили почнаа да инсталираат систем за воздушна одбрана во најголемата европска нуклеарна централа Запорожје откако гранатирањето предизвика страв од катастрофална несреќа.

Претставници на руските сили изјавија дека нуклеарната централа во моментот работи нормално и дека се поправени далноводите и оштетените единици на реакторот.

Нуклеарната централа во јужна Украина, која е под руска контрола, беше гранатирана неколку пати во изминатите неколку дена, што предизвика меѓународна загриженост за безбедноста на постројките.

Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за нападите.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека поддржува посетата на набљудувачите од Меѓународната агенција за атомска енергија на нуклеарната централа Запорожје.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy