Русија извршила најмалку 60 ракетни напади, тврдат украинските власти

Русија извршила најмалку 60 ракетни напади, тврдат украинските власти

Руските сили денеска извршиле најмалку 60 ракетни напади ширум Украина, а експлозии одекнале во најмалку четири градови, јавија украинските власти.

Најмалку две лица загинале кога е погоден станбен објект во централна Украина, додека двата најголеми градови Киев и Харков останале без струја и вода.

Локалните власти и социјалните мрежи јавија дека се слушнале експлозии во Киев, во јужниот град Кривји Рих, југоисточно Запорожје и североисточен Харков.

Тревога за воздушни напади имало ширум земјата предупредувајќи на нов бран руски напади, како тие кои се спроведувале повремено од средината на октомври.

Портпаролот на украинското воено воздухопловство Јуриј Инхат изјави дека се истрелани повеќе од 60 проектили, но не даде информации за тоа колку ракети украинската армија успеала да ги пресретне.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy