Русија повлекува дел од трупите од границата кон Украина

Русија повлекува дел од трупите од границата кон Украина

Дел од војниците во руските воени области во соседството на Украина се враќаат во своите бази по завршувањето на вежбите, објави денеска руското Министерство за одбрана. Се смета дека ова е потег што би можел да ги намали тензиите меѓу Москва и Западот.

Руската новинска агенција Интерфакс го цитираше Министерството според кое, иако големите вежби продолжуваат низ целата земја, некои единици во јужниот и западниот воен округ ги завршиле своите вежби и почнале да се враќаат во базата, објави Ројтерс.

Снимката обезбедена од руското Министерство за одбрана и објавена од новинската агенција РИА покажува дека некои тенкови и други оклопни возила се качуваат во железнички вагони.

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трус рече дека Британија треба да види целосно повлекување на руските трупи од границата со Украина за да верува дека Москва нема планови за инвазија.

Русија натрупа повеќе од 100.000 војници во близина на границите на Украина, што предизвика страв од инвазија, особено затоа што заедничките вежби на Москва со Белорусија од 10 до 20 февруари значат дека Украина е речиси опколена.

Иако Москва негираше дека некогаш планирала напад врз Украина, таа побара правно обврзувачки гаранции од Соединетите Држави и НАТО дека на Киев нема да му биде дозволено да се приклучи на воениот блок. Вашингтон и Брисел досега одбиваа да дадат такви ветувања.

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Москва треба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин.

Можеби ке те интересира




This will close in 0 seconds