Русија: Украина нападна село во Русија

Русија: Украина нападна село во Русија

Украинските сили нападнаа село во близина на границата меѓу Русија и Украина и раниле еден жител, изјави гувернерот на руската провинција Белгород.

Засега не е јасно дали нападот врз руското село Головчино, споменат во објавите на гувернерот Вјачеслав Гладков во апликацијата за пораки Телеграм, бил извршен со артилерија, минофрлачи, проектили или воздушен напад.

Овој месец Русија ја обвини Украина, која ја нападна кон крајот на февруари, за хеликоптерски напад врз складиште за гориво во Белгород, како и за гранатирање тамошни села и истрелување проектили на складиште за муниција.

Русија својата акција во Украина ја нарекува „специјална воена операција“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds