Руски и турски војници повредени во експлозија во Сирија

Руски и турски војници повредени во експлозија во Сирија

Тројца руски војници и неколку припадници на турските сили се повредени во експлозија на бомба поставена веднаш до патот во зоната на деескалација во сириската провинција Идлиб.

Во соопштението на руското Министерство за одбрана се наведува дека бомбата jа поставиле сириски милитанти во близина на заедничката руско-турска патрола .

Русија по експлозијата ја повлече својата патрола назад во базата, пренесува „Ројтерс“. 

Едно руско и едно турско борбено возило се оштетени во нападот во близина на градот Арих.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds