САД ги зајакнуваат трупите во Германија наместо да ги повлекуваат

САД ги зајакнуваат трупите во Германија наместо да ги повлекуваат

САД ќе го зголемат своето воено присуство во Германија за 500 војници иако претходно Германците беа сигурни дека Вашингтон ќе повлече третина од војската од нивна територија, пренесува „Известија“.

Овој потег може да ја загрози изградбата на гасоводот „Северен поток 2“, но, според експертите кои ги интервјуираше весникот, иднината на проектот во голема мера зависи од руско-украинските односи, додека потегот на Вашингтон може да се покаже како симболичен.

Вашингтон жестоко се спротивставува на „Северен поток 2“, плашејќи се дека ќе ги отсече САД од профитабилниот европски пазар на енергија и ќе ги направи членките на ЕУ зависни од Москва. Според весникот, оваа одлука само потврдува дека политиката на Бајден во врска со гасоводот не се разликува од онаа на Трамп.

Бајден сега активно се обидува да ја подобри состојбата на американско-германските односи, а Берлин е уште позаинтересиран за враќање на партнерството со САД отколку Вашингтон, смета политикологот Дмитриј Суслов, заменик-директор на рускиот Центар за сеопфатни европски и меѓународни студии.

„Германија може да го замрзне гасоводниот проект во случај на голема ескалација во Украина“, смета политикологот.

Сергеј Кислицин, виш истражувач на Институтот за светска економија и меѓународни односи на Руската академија на науките, смета дека одлуката на Вашингтон да го зголеми контингентот за 500 луѓе е обичен привлечен гест.

„Администрацијата на Бајден се обидува да им каже на своите сојузници дека САД се вратија“, вели тој.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds