Само целосно имунизираните Македонци може да патуваат во Австрија

Само целосно имунизираните Македонци може да патуваат во Австрија

Австриското Министерство за здравство подготви нова регулатива за епидемиолошките мерки, со што Македонија, како и сите други земји од Западен Балкан, се ставени на „црвената листа“. Покрај Македонија и другите земји од Западен Балкан, САД, Ерменија, Азербејџан, Брунеи, Израел, Јапонија и Тајланд исто така отпаднаа од листата на земји со низок епидемиолошки ризик.

Отсега, од овие земји е можно да се влезе во Австрија само со потврда за целосна имунизација.

Само Уругвај, кој до неодамна беше меѓу земјите каде се шири новиот вирус, беше ставен на „зелената листа“.

Патем, Уредбата донесе уште една новина, а тоа е продолжување на периодот на важност на вакцинацијата од девет на 12 месеци.

Досега, правилото беше дека едно лице се третира како вакцинирано девет месеци од примањето на втората доза, а отсега тој период се продолжува на 360 дена.

Според Министерството, новата регулатива треба да биде објавена следната недела, пред стапување во сила на новите епидемиолошки мерки, кои беа објавени за среда, и кои предвидуваат ограничувања пред се за невакцинираните.

Имено, од 15 септември, мерките ќе бидат заострени врз основа на целосен капацитет на интензивна нега.

Така, од среда, кога се очекува стапка на пополнетост од 10%, ќе стапат во сила нови мерки, кои предвидуваат дека невакцинираните лица мора да носат маски со повисоко ниво на заштита, FFP2 во сите продавници, додека вакцинираните и излекуваните од ковид ќе мора да го носите овој тип само во продавници за храна, супермаркети и јавен превоз.

Исто така, ја намалува валидноста на антигенскиот тест на 24 часа, а ПЦР тестот на 48 часа, што ќе бара почести тестови на невакцинирани луѓе доколку сакаат да одат во кафулиња, ресторани, кина …

Кога објектите за интензивна нега ќе достигнат ниво на посетеност од 15 проценти, ќе стапи на сила дополнително заострување, што предвидува, пред се, само лица со сертификат за вакцинација или прележан ковид-19 да можат да влезат во големи настани со повеќе од 500 луѓе и ноќни гастрономски барови ..

Ова значи дека ќе можат да влезат само вакцинирани и излечени луѓе, но кои немале повеќе од шест месеци од болеста.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds