Серија дојави за поставени бомби- полицијата во Молдавија истражува

Серија дојави за поставени бомби- полицијата во Молдавија истражува

Полицијата во главниот град на Молдавија Кишињев истражува серија закани со бомби упатени денеска на различни локации, вклучително и Врховниот суд на земјата и меѓународниот аеродром, соопштија властите.

Закани за бомби се упатени и во трговски центри, болници и други медицински установи, соопшти полицијата.

На денешните закани им претходеа повеќе од 40 слични инциденти кои во јули ја зафатија оваа земја, која не е дел од Европската Унија. Повеќе од половина беа за аеродромот во Кишињев и предизвикаа сериозни прекини во опслужувањето.

Ниту една од десетиците закани упатени неодамна против Молдавија, која се граничи со Украина, не беа вистински. Не е пронајден експлозив и се уште не е покренато обвинение. Сепак, безбедноста на аеродромот е засилена.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy