Серија земјотреси со јачина од 4,9 и 4,8 степени регистрирани во Мавровскиот регион

Серија земјотреси со јачина од 4,9 и 4,8 степени регистрирани во Мавровскиот регион

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтер во 22.17 часот регистриран во Маврово и Ростуше, по што следуваше и втор земјотрес од 4,8 степени во 22.28 часот.

Според податоците на ЕМСЦ, епицентарот на првиот земјотрес бил на длабочина од 2 километри во близина на Мавровско езеро, додека вториот од 4,8 степени бил на длабочина од 10 километри.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds