Северна Кореја истрела две балистички ракети, соопшти јужнокорејската војска

Северна Кореја истрела две балистички ракети, соопшти јужнокорејската војска

Северна Кореја денеска истрела две балистички ракети кон морето во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров, соопшти јужнокорејската војска.

Заменикот-министер за одбрана на Јапонија Тоширо Ино изјави дека севернокорејските балистички ракети се чини дека паднале надвор од ексклузивната економска зона на Јапонија.

Според јапонското Министерство за одбрана, проектилите летале на височина од 550 километри и прелетале 250 километри. Јапонскиот функционер рече дека засега нема извештаи за каква било штета.

Северна Кореја ги лансираше ракетите неколку дена по тестирањето на ракетниот мотор со цврсто гориво за кој експертите велат дека треба да овозможи побрзо и помобилно лансирање балистички ракети, обидувајќи се да развие ново стратешко оружје и да ја забрза својата нуклеарна и ракетна програма.

Тестирањето беше спроведено во четвртокот, а го надгледуваше севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Северна Кореја изврши невиден број ракетни тестови оваа година, вклучително и интерконтинентална балистичка ракета што може да стигне до САД, и покрај меѓународните забрани и санкции.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy