• 21/09/2020

Шест жртви во зимска бура во САД

 Шест жртви во зимска бура во САД
loading...
Advertisement

Шест лица во две американски држави загинаа во бурата која го зафати централниот дел на САД, соопштија властите.

Бурата го зафати регионот од Карпестите Планини до Средниот Запад, соопшти Националната метеоролошка служба. Се очекува во текот на денешниот ден бурата да го погоди Источниот брег.

Околу 13 милиони лица од Колорадо до Конектикат се во зоната на предупредување за опасно време, додека можно е влијанието да засегне 39 милиони луѓе во 16 држави.