Шолц: Продолжувањето на работењето на германските нуклеарни централи би можело да има смисол

Шолц: Продолжувањето на работењето на германските нуклеарни централи би можело да има смисол

Германскиот канцелар Олаф Шолц синоќа изјави дека „би можело да има смисол“ продолжувањето на векот на траењето на трите преостанати нуклеарни реактори во земјата и по крајот на тековната година.

Опозициските лидери и Слободните демократи како најмала партија во коалициската влада на Шолц, се повеќе заговараат преиспитување на одлуката во декември оваа година да се исклучат последните нуклеарни реактори во Германија, бидејќи се повеќе расте загриженоста од енергетска криза како последица на намалувањето на испораките гас од Русија.

Идејата за продолжување на работењето на нуклеарните централи е незгодна за социјалдемократите на Шолц, а особено за еколошките Зелени како трета партија во неговата влада.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy