Шолц: Војната во Украина ја става Германија во искушение, но заедништвото е нашата најголема предност

Шолц: Војната во Украина ја става Германија во искушение, но заедништвото е нашата најголема предност

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата новогодишна порака рече дека војната во Украина е пресвртница што ја става Германија на тест и најави нови пакети мерки за борба против кризата што стапуваат утре во сила.

-Путин води империјалистичка агресивна војна во срцето на Европа. Овој пресврт нè става нас и нашата земја во искушение, рече Шолц.

Тој додаде дека „тука се кријат и добри вести“: руската армија не ја прегази Украина за неколку дена, како што планираше Путин, ЕУ и НАТО се обединети, а Германија не подлегна на уцените со рускиот гас.

-Сочувствуваме со Украинците кои дури и во денови како денешниот не можат да се одморат од руските бомби и ракети. И сите ги чувствуваме последиците од војната во секојдневниот живот, кога купуваме во супермаркет, на бензинска пумпа или плаќаме сметки за струја или гас, рече Шолц.

Тој им се заблагодари на сите кои помагаат во приемот и грижата за воените бегалци, додавајќи дека 29 милиони луѓе доброволно и хуманитарно се вклучиле во различни организации.

Тој, исто така, ги пофали оние што работат во Германија на енергетската транзиција и заштитата на климата.

-Ова е земја во која не оставаме никого на цедило – без разлика дали е во град или на село, без разлика дали се стари или млади, дали се богати или помалку богати, без разлика дали се оние кои се родени овде или кои емигрирале подоцна, рече Шолц.

Социјалдемократскиот канцелар потсети на новите пакет мерки за борба против кризата што ќе стапат во сила во Германија од утре, 1 јануари: надоместок за кирии за лица со ниски примања, зголемување на детскиот додаток и намалување на даноците за вкупно 19 милијарди евра, субвенционирани цени за струја, парно и гас.

-Почитувани сограѓани, нашето заедништво е нашиот најголем адут. Затоа на почетокот на оваа Нова година ни посакувам едно: Да останеме верни на патот по кој тргнавме минатата година! Да продолжиме храбро напред! заклучи Шолц.

Новогодишниот говор на германскиот канцелар традиционално во целост се емитува на државната телевизија на последниот ден од секоја година.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy