Што претставува ракетниот систем „Патриот“ што САД и го ветија на Украина и колкав е неговиот дострел?

Што претставува ракетниот систем „Патриот“ што САД и го ветија на Украина и колкав е неговиот дострел?

САД објавија оваа недела дека ја снабдуваат Украина со ракетна батерија „Патриот“, но експертите велат дека иако тоа ќе биде вреден додаток на противвоздушната одбрана на земјата, тоа не е лек за сѐ.

„САД објавија нов пакет помош за Украина во вторникот, кој вклучуваше „прв трансфер во Украина на системот за воздушна и ракетна одбрана „Патриот“, способен да соборува крстаречки ракети, балистички ракети со краток дострел и авиони на значително повисоки плафони од Системот кој претходно обезбедуваше воздушна одбрана“, рече портпаролот на Стејт департментот, пренесе Си-Ен-Ен.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во средата отпатува за САД за да го прослави трансферот со американскиот претседател Џо Бајден.

„Ја зголемува прецизноста, ја зголемува стапката на убиства, така што навистина го прави токму она што вие сакате да го прави, а тоа е заштита на земјата на многу специфични цели“, изјави пензионираниот генерал-мајор Џејмс „Спајдер“ Маркс претходно за Си-Ен-Ен за системот за способност.

Радарскиот систем на Патриот ги комбинира „функциите на надзор, следење и ангажирање во една единица“, според описот на Центарот за стратешки меѓународни студии (CSIS), што го издвојува од другите системи за противвоздушна одбрана.

Ангажманот на системот со дојдовните воздушни закани е „речиси автономно“, освен што тие бараат „конечна одлука за лансирање“ од луѓето што го управуваат.

Украина постојано бараше систем „Патриот“ на американската армија бидејќи се смета за еден од најспособните системи за воздушна одбрана со долг дострел на пазарот.

И додека САД не го исполнија барањето за првите 10 месеци од војната, висок претставник на администрацијата изјави за Си-Ен-Ен дека „реалноста на она што се случува“ на теренот во Украина влијаела на нивната одлука да го сторат тоа.

Во последниве недели, руската војска се повеќе ја напаѓа електричната мрежа и инфраструктурата на Украина како што се приближува зимата и се намалуваат температурите. Зеленски му рекол на Бајден дека „рускиот ракетен терор“ уништил приближно половина од енергетската инфраструктура на Украина.

Тие напади само дополнително ги поттикнаа украинските барања за „Патриот“.

„Системот „Патриот“ нема да биде достапен за употреба веднаш откако САД ќе се согласат да го обезбедат – потребни се месеци за да се обучат војниците да го користат“, рече Марк Хертлинг, пензиониран генерал-полковник, додавајќи дека обуката на американските војници да служат како одржувачи или сервисери бараат околу една година. И нема да може да обезбеди покриеност за целата држава.

„Овие системи не одат горе-долу на бојното поле“, рече Хертлинг. „Ги ставате некаде каде што ја браните вашата најважна стратешка цел, како град, како Киев. Ако некој мисли дека ова ќе биде систем што ја опфаќа границата од 500 милји меѓу Украина и Русија, тој едноставно не знае како функционира системот.

Навистина, Том Карако, директор на Проектот за ракетна одбрана во CSIS, изјави за Си-Ен-Ен дека само една батерија е управувана од околу 90 војници и вклучува компјутери, систем за контрола на ангажманот, радар со фазна низа, опрема за производство на енергија и „до осум фрлачи“ кон војската.

CSIS неодамна објави во извештај дека ракетите „Патриот“ чинат приближно по 4 милиони долари. Ваквите скапи истрели веројатно нема да се искористат за соборување на секоја ракета што Русија ја лансира кон Украина, рече Хертлинг.

„Ова не е систем кој ќе брка беспилотни летала или помали балистички ракети“, рече тој. „Може ли да го направи тоа? Апсолутно. Но, кога зборувате за соборување на беспилотно летало од 20.000 долари или балистичка ракета од 100.000 долари што Русија ја купува, со проектил од 3-5 милиони долари, тоа не ви дава многу поврат на инвестицијата. Она што може да го направи е да ослободи системи со низок и среден опсег за остварување такви цели“.

Системот беше купен од други сојузници на САД, вклучувајќи ги Израел, Германија и Јапонија, и беше испратен во Полска во обид да им помогне да се одбранат од Русија додека таа ја напаѓа Украина на нејзината граница. Американската војска јасно стави до знаење во март кога системот „Патриот“ беше испратен во Полска дека тој е исклучиво за одбрана на територијата на НАТО и „во никој случај нема да поддржи какви било офанзивни операции“.

А во случајот со Украина, Хертлинг вели дека офанзивните операции се многу поважни од системот Патриот.

Си-Ен-Ен првпат објави минатиот месец дека САД размислуваат за драматично зголемување на обуката за украинските сили со инструкции на дури 2.500 војници месечно во американска база во Германија. Пентагон објави овој месец дека комбинираната вооружена обука на елементи со големина на баталјон, која ќе вклучува пешадиски маневри и вежби со жив оган, ќе започне во јануари.

„Патриот“ е одбранбен, антибалистички и противвоздушен вооружен систем, со одбранбен акцент“, рече Хертлинг. „Не добивате војни со одбранбени способности. Вие добивате војни со офанзивни способности“.

Извор: данас.рс

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy