• 18/09/2020

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

 Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири
loading...
Advertisement

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија.

– Земјата се соочува со сериозна ситуација во која коронавирусот брзо се шири, рече Си на состанокот. Ресурси и експерти ќе бидат испратени во болниците за лекување на сериозни болести, третманот нема да биде одложен поради трошоците, а снабдувањето ќе биде загарантирано за провинцијата Хубеи и нејзиниот главен град, Вухан, пренесува ЦТВ.

Информациите за ширењето на вирусот мора да бидат точни, брзи и транспарентни, јавува оваа телевизија. Една од одлуките е да се формира работна група за борба против ширењето на вирусот.

Кинеските власти денеска воведоа забрани за сообраќај во уште три други градови за да спречат ширење на коронавирусот, поради што отсечени од светот се повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Од новиот коронавирус, што избувна во кинескиот град Вухан, досега починаа 41 лице, а повеќе од 1.300 луѓе се заразени ширум светот.