Силен земјотрес ги вознемири Струга и Охрид утрово

Силен земјотрес ги вознемири Струга и Охрид утрово

Земјотрес со јачина од 4.4 степени според Рихтеровата скала синоќа во 03.39 часот е регистриран во Албанија.

Според податоците од ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот бил 22 километри западно од Поградец, односно 32 километaр југоисточно од Елбасан на длабочина од само 2 километри.

Земјотресот бил почувствуван и во Македонија, во охридско-струшкиот регион.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds