Силен земјотрес ја погоди  Босна и Херцеговина

Силен земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Тлото на Балканот никако да се смири, после силниот земјотрес кој утринава се случи во Драч. Во 10:19 часот, силен земјотрес се случи и во БИХ. Епицентарот бил во близината на Мостар, а земјотресот е со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала. И овој земјотрес бил почувствуван на територијата на нашата земја, особено во северните делови.

Серија земјотреси и натаму има во околината на Драч.

Најсилниот беше со интензитет од 6,4 степени според Рихтер, кој донесе и досега седум жртви и преку 300 повредени во Албанија.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds