Силен земјотрес вечерва во Турција

Силен земјотрес вечерва во Турција

Земјотрес со јачина од 4,7 степени, вечерва ја потреси Анкара чиј епицентар беше во анкарскиот кварт Калечик.

Според податоците на Евромедитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) епицентарот бил на 25 километри северозападно од градот Кирикале, со популација од 211.000 жители и 43 километри источно од Анкара.

Гувернерот на Анкара, Васип Шахин, рече: „Нема загубени животи или имот во областа Калечик. Јавноста ќе биде информирана за сите новости.

Покрај тоа, градоначалникот на општина Анкара, Мансур Јаваш, изјави дека екипите биле во состојба на готовност по земјотресот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds