Словенија може да биде принудена на нов локдаун

Словенија може да биде принудена на нов локдаун

Словенечкиот премиер Јанез Јанша ги обвини граѓанските протести на почетокот на октомври против ковид пропусниците за зголемување на бројот на заболени од ковид.

Јанша одговори на прашањата на пратениците во врска со употребата на полициска сила против демонстрантите, вклучително и употреба на солзавец и водени топови, пренесе АП.

Премиерот на Словенија ги бранеше полициските акции, обвинувајќи ги демонстрантите дека ја нападнале полицијата.

– 44 полицајци беа повредени, а некои демонстранти се здобија со полесни повреди. Јасно е кој ги предизвика немирите, додаде Јанша.

Околу 25 демонстранти биле приведени, а неколкумина биле повредени или хоспитализирани, повеќето поради вдишување солзавец. Новинар на АП бил испрскан со водени топови и бил удрен во главата со непознат предмет при полициска интервенција.

Јанша ја отфрли можноста насилството да продолжи во Словенија како резултат на полициската акција против демонстрантите, велејќи дека наместо тоа, нацијата ќе се соочи со продолжување на бројот на нови случаи.

– Како резултат на неодговорно однесување, а не на полицијата или владата, владата можеби ќе треба да биде принудена да го врати заклучувањето, додаде Јанша, објави агенцијата СТА.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds