Словенија ги смени критериумите – еве од што ќе зависи влезот во државата

Словенија ги смени критериумите – еве од што ќе зависи влезот во државата

Поради зголемениот број на увезени случаи на заразени со коронавирус минатата недела, Словенија одлучи од 15 јули да ги смени критериумите за влез во земјата и повеќе нема да зависи од која држава доаѓаат патниците, туку само од нивниот ковид статус.

Според одлуката на словенечката Влада, за влез во земјата без карантин ќе важи европската дигитална потврда за вакцинација или дигитална потврда од трети држави, а основен критериум за влез е доказ дека некое лице прележало Ковид-19, целосно е имунизирано или има негативен резултат од тест.

Единствен исклучок се странците кои имаат земјиште или недвижен имот во Словенија (т.н. двојни сопственици) и за деца под 15-годишна возраст доколку се во придружба на родител или старател, јавија словенечките медиуми.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds