Снежна бура ја зафати Америка: Вонредна состојба во Њујорк- издадени бројни предупредувања (ВИДЕО)

Снежна бура ја зафати Америка: Вонредна состојба во Њујорк- издадени бројни предупредувања (ВИДЕО)

Силна снежна бура го погоди североистокот на Соединетите држави, нарушувајќи го животот во еден од најнаселените региони, каде беа издадени голем број предупредувања поради временските услови, а сообраќајот некаде беше прекинат.

Невреме со силни ветрови од североисток се очекува да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк во вторник.

Повеќе од 40 сантиметри снег веќе паднаа во делови на сојузните држави Њу Џерси и Пенсилванија, а 33 сантиметри во градот Њујорк.

Гувернерот на Њу Џерси, Фил Марфи, во неделата прогласи вонредна состојба, запирајќи го целиот сообраќај во јавноста.

Градоначалникот на Њујорк Бил де Блазио го ограничи потребното движење на жителите, како и часовите во училиштата, поради снегот и силниот ветер.

Гувернерот на Њујорк исто така прогласи вонредна состојба и предупреди на можно затворање на патиштата.

„Ова е опасна ситуација, опасна по живот“, рече Комо на прес-конференција, според Ројтерс.

На аеродромите околу Њујорк откажани се 90 проценти од летовите, а железничкиот сообраќај, вклучително и метроата, беше делумно запрен.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds