Снимен звукот на потресот во Петриња – звучи вознемирувачки/АУДИО

Снимен звукот на потресот во Петриња – звучи вознемирувачки/АУДИО

Хрватска во вторникот ја погоди страшен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот на земјотресот е во областите на Сисак и Петриња.  Потресот предизвика огромна материјална штета во областа околу епицентарот. За жал, покрај голема материјална штета, земјотресот однесе и неколку животи.

Информативен канал специјализиран за следење на елементарни непогоди ширум светот објави аудио запис за земјотресот.

Аудио-снимката ја забележа сеизмички снимач на 49 километри од епицентарот на земјотресот. Снимката беше забрзана 20 пати, а на неа се слушаат два последователни земјотреси.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds