Со само 8 години, стружанецот Лука Симоноски ќе учествува на Европско првенство во шах

Со само 8 години, стружанецот Лука Симоноски ќе учествува на Европско првенство во шах

Младиот Лука Симоноски е првиот шахист од Струга, кој на само 8-годишна возраст ќе учествува на Европско првенство во шах.

Патот до Европското првенство, што ќе се одржи од 15-ти до 21-ви октомври во Чешка, Лука го обезбеди делејќи го првото место на Државното првенство во Македонија.

На Европското првенство, кое поради пандемијата ќе се одржи online, ќе учествуваат 900 деца, а во категоријата до осум години, ќе се натпреваруваат 90 деца од цела Европа.

Лука игра шах во Шаховска школа Струга „Алкалоид“ од својата петта година. (Крај)

извор: Strugaonline фото: Strugaonline

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds