Совршен рецепт за печени пилешки копани во рерна

Совршен рецепт за печени пилешки копани во рерна

Ова е совршен рецепт за печени пилешки копани, копан со наткопан или крилца. Треба да ги маринирате во сок од лимета и коријандер.

Потребни состојки:

-шест пилешки копани

-две лажици сок од лимета

-60 г сецкан коријандер

-1 ½ лажица мед

-2 чешни лук

-1 лажичка чили во прав

-1 лажица маслиново масло

-малку сол

-половина лажичка црн бибер

Подготовка:

Во еден сад измешајте ги сите состојки, освен пилешкото месо, за добро да се соединат. Оваа маринада потоа прелијте ја еднакво над копаните и оставете да се маринира во период меѓу половина час до два часа.

Загрејте ја рерната на 200 степени, а потоа распоредете го пилешкото место на плех. Печете околу 20 до 25 минути.

Оставете месото малку да се олади, па послужете.

Можеби ке те интересира




This will close in 0 seconds