Спасовски: Нема нови случаи на заразени со коронавирусот, но институциите остануваат будни

Спасовски: Нема нови случаи на заразени со коронавирусот, но институциите остануваат будни

Премиерот на државата и потпретседател на СДСМ Оливер Спасовски во вечерашното он-лајн интервју  изрази благодарност до сите медиуми и новинари кои се на висина на состојбата и одговорноста, додавајќи дека тие се дел од решението на проблемот и настојуваат да им да помогнат на институциите и на граѓаните. Но, постојат медиуми но и граѓани кои покажуваат крајна неодговорност со пласирање лажни вести, во борба за сензационализам, како и лажни вести проткаени со политичка нишка, рече Спасовски.

МВР е задолжено на дневна основа да ги следи информациите и каде има лажни информации, кои предизвикауваат страв и паника да преземат мерки и да пријават во ЈО, со цел да го заштитиме јавниот интерес, прача Спасовски. Апелирам до сите, пред се до граѓаните да ги следат информациите на институциите во врска со состојбата со корона вирусот, тоа е вистината што треба да се знае, друго е прпаганда за која ќе следи одговорност, порача потпретседателот на СДСМ и претседател на Владата, Оливер Спасовски.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds