Според украинските власти, убиени се повеќе од 2.000 цивили

Според украинските власти, убиени се повеќе од 2.000 цивили

Украинските власти соопштија дека повеќе од 2.000 цивили досега се убиени во руската инвазија, која започна пред седум дена. Загинаа и десет спасувачи, соопшти Службата за вонредни ситуации.

Спасувачите изгаснаа повеќе од 400 пожари кои избувнаа по руското гранатирање низ земјата и деактивираа 416 експлозиви.

„Во текот на седумте дена од војната, Русија уништи стотици транспортни центри, станбени згради, болници и градинки“, се вели во соопштението.

„Децата, жените и одбранбените сили ги губат своите животи секој час“, додаваат тие.

Исто така, министерот за здравство на Украина побара хуманитарен коридор за дистрибуција на лекови.

Украина се соочува со проблеми во дистрибуцијата на лекови во аптеките и болниците поради руската инвазија и сака да воспостави хуманитарен коридор за нив, изјави министерот за здравство Олех Лашко на 2 март.

Тој го покрена и прашањето за снабдување со медицински кислород на пациентите со коронавирус, но додаде дека засега има доволно залихи.

УНХЦР во средата објави дека бројот на бегалци од Украина се зголемил на над 800.000, а повеќе од половина милион од нив побегнале во Полска.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds