СРЕЌА ВО НЕСРЕЌА: Момче случајно наишло на стравичен призор и од сигурна смрт спасило пет млади мажи

СРЕЌА ВО НЕСРЕЌА: Момче случајно наишло на стравичен призор и од сигурна смрт спасило пет млади мажи

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа во областа Солин, Хрватска.

Несреќата се случила дваесетина минути по полноќ во Рупотин.

Како што информирале од полициската управа Сплит-Далмација, автомобилот удрил во столб, по што возилото се запалило и целосно изгорело.

Внатре имало пет помлади мажи. Тројца се тешко повредени, а двајца се полесно повредени.

Како што дознава Далмација данас, возачот и патниците биле спасени од автомобилот од млад човек кој случајно се нашол таму. Тој возел покрај местото на несреќата и, додека не пристигнале пожарникарите, ги извлекол жртвите од возилото, кое потоа било целосно проголтано од пожарот.

„За време на несреќата, имаше пожар во автомобилот и пожар во околната шума и ниска вегетација. Опожарени се околу 400 метри квадратни. Локализирани во 00.50 часот“, се вели во утринскиот извештај на официјалните служби.

Како точно дошло до несреќата, полицијата ќе утврди по истрагата.

Извор и фото: Далмација данас

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds