Стана градоначалник на само 23 години и сите веруваа во него: Сега е обвинет за тешки кривични дела

Стана градоначалник на само 23 години и сите веруваа во него: Сега е обвинет за тешки кривични дела

Џесиел Кореиа, градоначалникот на Фол Ривер во американски Масачусетс е обвинет за тешки кривични дела и го чека почетокот на судскиот процес.

Кога во 2016-та година, на своја 23-годишна возраст беше избран за градоначалник на Фол Ривер, град со околу 80 илјади жители, јавноста беше уверена дека тој е перспективен, вреден, способен и шармантен млад човек кој ќе донесе големи промени во градот, а неговата кариера ќе биде во константен подем.

Но, се чини дека Кореиа повеќе работел на „другата страна на законот“, а обвинителството веќе отвори сериозна истрага против него за низа на кривични дела кои ја шокираа тамошната јавност.

Кореиа е обвинет дека преку апликација која ја направил сам, успеал да украде повеќе од 230 илјади долари од разни инвеститори и со нив да си купи нов Мерцедес, да плаќа коцкарски патувања и забави за возрасни.

Покрај тоа, обвинет е дека како градоначалник, ја убедил својата најблиска соработничка да му дава половина од својата плата ако сака да го задржи своето работно место, а изнудил и стотина илјади долари од производители на марихуана кои се обиделе да започнат со легален бизнис во Фол Ривер.

„Мојот сопруг најдобро објасни кој е Кориеа кога рече дека тој човек е во состојба да го убеди папата дека Бог не постои“, изјави Линда Переира, советничка во општината Фол Ривер која беше поразена токму од Кориеа на изборите за градоначалник.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds