Станицата „Аргентина“ на париското метро преименувана во „Франција“ и „Алез лес блеус“!

Станицата „Аргентина“ на париското метро преименувана во „Франција“ и „Алез лес блеус“!

Лоцирана на линијата 1 на париското метро, станица „Аргентина’ беше преименувана синоќа во „Аргентина – Франција, напред сини!“. На сликите, кои кружат на Твитер, откриваме дека неколку табли што го означуваат името на станицата се заменети со табли „Франс“ и „Алез лес блеус!“, јави дописникот на МИА.

Оваа промена на името е привремена, изјавија од РАТП за Франс Инфо.

Во 2018 година, по крунисувањето на сините во Русија, шест од париските метро станици беа преименувани: „Шарл Де Гол – Етоал (ѕвезда)“ стана „Имаме две ѕвезди“, а станицата Нотр Дам беше преименувана во „Нотр Дидие Дешамп“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy