Стаорци изеле 200 килограми запленет канабис: Полицијата се правда „мали се и не се плашат од нас“

Стаорци изеле 200 килограми запленет канабис: Полицијата се правда „мали се и не се плашат од нас“

Полицијата во Индија обвини стаорци за исчезнување на речиси 200 килограми канабис, запленети од дилер, кои се чувале во полициска станица.

-Стаорците се мали животни и не се плашат од полицијата. Тешко е да се задржи дрогата од нив, рекол претставник на полицијата пред судот во државата Утар Прадеш.

Судот побара од полицијата да покаже докази, т.е. конфискуван канабис, на судењето на уапсените дилери.

За ситуацијата да биде уште покомична, пред судот беа наведени уште три случаи во кои стаорци биле обвинети за уништување запленета дрога.

Судијата Санџај Чаудари изјавил дека полицијата му кажала дека во полициската станица во областа Матура има 700 килограми запленета марихуана, но се покажало дека недостасуваат 195 килограми.

-Полицијата изјави дека единствениот начин да се зачува е да се продава на аукција на истражувачки лаборатории или медицински фирми кои имаат владини дозволи да го поседуваат, рече судијата Чаудари.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy