Сто милиони евра од ЕУ за рехабилитација на украински училишта

Сто милиони евра од ЕУ за рехабилитација на украински училишта

Украина и Европската комисија потпишаа договор за поддршка од сто милиони евра за обнова на училиштата во Украина.

Парите ќе бидат испорачани преку хуманитарни организации кои соработуваат со ЕУ, а дел како буџетска поддршка за украинската влада.

Четиринаесет милиони евра се алоцирани преку договор со полска развојна банка, а ЕУ донира над 240 школски автобуси преку Цивилниот механизам.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изјави дека врвен приоритет на ЕУ е децата да се вратат на училишните клупи.

-Денеска го исполнуваме ветувањето да поддржиме рехабилитација на оштетените училишта, уништени во бруталната војна на Русија, рече фон дер Лајен.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy