Столтенберг: Русија ќе започне поголема офанзива напролет

Столтенберг: Русија ќе започне поголема офанзива напролет

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата стравува дека конфликтот во Украина ќе ескалира напролет.

-Русија сега се обидува да го ‘замрзне’ конфликтот, пред да започне поголема офанзива напролет, рече Столтенберг преку видео врска на конференцијата за нови геополитички и економски стратегии организирана од британскиот весник „Фајненшл тајмс“.

Столтенберг наведе дека сојузниците од НАТО мора да продолжат да испраќаат помош за Украина, бидејќи конфликтот, кој се очекува да влезе во помирна фаза во текот на зимата, ќе продолжи и во текот на пролетта, пренесува „Фајненшл тајмс“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy