Столтенберг: Русија се подготвува за долга војна во Украина

Столтенберг: Русија се подготвува за долга војна во Украина

Руското раководство се подготвува за продолжена војна во Украина, така што сите земји-членки на НАТО кои го поддржуваат Киев мора да продолжат да обезбедуваат оружје за украинската армија додека (Владимир) Путин не сфати дека не е во состојба да победи на бојното поле. Ова го изјави за АФП генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Јенс Столтенберг, пренесува БТА.

– Не треба да ја потценуваме Русија, таа планира долга војна“, рече шефот на НАТО.

Според него, сè уште нема знаци дека рускиот претседател Владимир Путин се откажал од својата цел да добие контрола врз Украина.

– Гледаме дека тие (Русите) мобилизираат повеќе сили, подготвени се да поднесат многу жртви, се обидуваат да добијат повеќе оружје и муниција, додаде Столтенберг. Во овој контекст, тој изрази уверување дека Путин е подготвен да ја продолжи војната со нови офанзивни операции.

Сојузниците на НАТО, предводени од САД, испратија оружје во Украина во вредност од милијарди долари, а тоа му помогна на Киев да ја промени својата позиција во борбите, забележува Укринформ.

– Најверојатно, оваа војна ќе заврши на преговарачка маса, како и повеќето војни, рече Столтенберг. Во исто време, тој нагласи дека секоја одлука мора да го гарантира суверенитетот и независноста на Украина. Најбрзиот начин да се постигне тоа е да се поддржи Украина со оружје „за Путин да разбере дека не може да победи на бојното поле и мора да седне и да преговара со добра волја“, потенцира Столтенберг.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy