Страшно, 11 годишно дете починало од корона на Инфективна клиника во Загреб?!

Members of the medical personnel wear protective masks and protective suits in the intensive care unit at the CHIREC Braine l’Alleud-Waterloo hospital, in Braine l’Alleud, Belgium, October 23, 2020. REUTERS/Yves Herman

Страшно, 11 годишно дете починало од корона на Инфективна клиника во Загреб?!

Дете на возраст од само 11 години ноќеска починало на Клиниката за инфективни болести Др. Фран Михаљевиќ во Загреб од последици од ковид инфекција, неофицијално дознава „Јутарни лист“

Станува збор за најмладиот починат пациент од последици предизвикани од корона вирусот во Хрватска. Според информациите на „Јутарни лист“ детето претходно немало здравствени проблеми.

Настанала ретка компликација,која лекарите почнале да ја забележуваат кај мал број на заразени деца, дознава Јутарни.

Според весникот кај детето се појавил мултиоргански воспален синдром, кој се јавува како претеран имунолошки одговор.

Извор: Еспресо.рс

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds