Стравични сцени од Грција: Еве како изгледал земјотресот снимен на море

Стравични сцени од Грција: Еве како изгледал земјотресот снимен на море

Утрово во 8:25 часот силен земјотрес ја погоди Грција, кога бил забележан потрес од 6.1 степени според Рихтер на 258 километри јужно од Атина.

Епицентарот бил на 20 километри јужно од островот Антикитера, односно помеѓу островот Крит и Китира на длабочина од 71 километар.

Овој земјотрес следел по серијата на земјотресите во Албанија, а потоа во Босна и Херцеговина кои запонаа вчера утрото.

Според прелиминарните проценки, земјотресот бил концентриран во морското подрачје помеѓу островите Китира и Крит, а проценет е помеѓу 5.7 и 6 степени според Рихтер.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds