Сурово убиство ја згрози Словенија: Босанец ја заклал сопругата затоа што сакала да се разведе

Сурово убиство ја згрози Словенија: Босанец ја заклал сопругата затоа што сакала да се разведе

Во неделата наутро во Камник, Словенија убиена е Марина Иликиќ (34).Таа била избодена до смрт од нејзиниот 35-годишен сопруг Горан Иликиќ, државјанин на БиХ, со кого била во постапка за развод. По убиството нивните две деца ги презел Центарот за социјални услуги. Осомничениот за убиството и е познат на полицијата.

– Веќе имавме разни пријави за семејно насилство во ова семејство, па напаѓачот беше казнет неколку пати – објави полицискиот инспектор Александра Голец. Првиот сосед на починатата Марина слушнал како се случува убиството. Во тоа време, тој помисли дека станува збор за уште една расправија меѓу парот.

– Бев во кујната кога слушнав како некој вика од соседниот стан. Слушнав треснување на вратата, плачење и одеднаш крик. Тогаш сфатив дека нешто не е во ред и се упатив кон станот на Марина, но веќе беше доцна. Марина лежеше на подот и крвта беше насекаде. Веднаш повикав полиција – изјавил првиот сосед.

Соседите за медиумите изјавија дека нема проблеми со починатиот или нејзините деца. Откриле дека парот не живеел заедно долго време и дека се во постапка за развод. Како што соопштија од полициското одделение во Љубљана, 35-годишен осомничен дошол во станот на неговата сопруга и и го пресекол вратот со нож, по што таа починала на местото на настанот. Осомничениот потоа се обидел да побегне од местото на злосторството, но 35-годишникот набргу бил уапсен. Полицијата продолжува со истрагата, а се сомнева дека мотив за нападот бил расправија поради разводот, кој осомничениот не го одобрил, пренесоа словенечките медиуми.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds