СВЕТОТ ВО 2022: Што беше добро во оваа година

СВЕТОТ ВО 2022: Што беше добро во оваа година

1.Енергетската парадигма се смени

Оваа година се случија две работи кои можеби засекогаш ја сменија енергетската парадигма. Првиот беше руската инвазија врз Украина и последователната брзање на Западот да се одвикне од рускиот гас и истовремено да ги зголеми обновливите извори на енергија. Војната на Путин беше „историска пресвртница кон почиста иднина“, соопшти Меѓународната агенција за енергија, која за првпат предвиде дека глобалната побарувачка за фосилни горива ќе достигне врв во средината на 2030-те поради конфликтот.

Дури и без војна, економскиот и моралниот случај за фосилните горива изгледаше сè послаб во 2022 година, а Лојдс и ХСБЦ меѓ у банките ветија дека ќе престанат да финансираат нови наоѓалишта на нафта и гас. Спротивно на тоа, инвестициите во обновливите извори на енергија се зголемија.

Во една калифорниска лабораторија научниците му дадоа на светот поглед на енергијата на иднината. Американските физичари открија една од најголемите мистерии на нуклеарната фузија, приближувајќи ја можноста за речиси неограничена енергија со ниска содржина на јаглерод.

2. Засилени се климатските политики и судските спорови

Климатската криза стана поостар фокус во 2022 година, со поалармантни извештаи и екстремни временски услови. Светот е на пат за затоплување од 2,5 степени Целзиусови до 2100 година, според ОН. Ова е повисоко од „горната безбедна граница“ од 2 степена Целзиусови, што значи дека е потребно порадикално дејство. Охрабрувачки, имаше знаци на напредок. САД (вториот најголем емитер во светот по Кина) одобри закон за турбополнење на нивната програма за декарбонизација. Анализата сугерира дека може да ги намали емисиите во САД за 44 отсто до 2030 година. ЕУ, исто така, постави цел за намалување на емисиите: за 55 отсто оваа деценија.

Климатските судски спорови се појавија како ефикасна алатка за донесување позитивна акција во 2022 година, со победи од висок профил, вклучително и филипинска пресуда во која се наведува дека големите загадувачи се „морално и законски“ одговорни за климатските штети.

„Случаите за климатски спорови одиграа важна улога во движењето кон постепено исфрлање на фосилните горива“, коментира Лондонската школа за економија, која рече дека тужбите поврзани со климата се удвоиле од 2016 година.

3. Климатските репарации се префрлија на дневен ред

Со децении, посиромашните земји ги молеа побогатите нации да им ја компензираат штетата предизвикана од климатските промени. Со децении нивните повици остануваат неодговорени. Се досега. Во египетската пустина во ноември, делегатите на климатскиот самит COP27 се согласија да формираат фонд за „загуба и штета“ за да им помогне на земјите во развој да се справат со кризата за која едвај придонесоа. Има претходни обврски од Данска и Шкотска за компензација на сиромашните земји за климатските штети.

4. Истражувањето ни даде агенција во справувањето со климатската криза

Големината на климатската криза остава многу луѓе да се прашуваат колку навистина можат да направат разлика. Но, истражувањето објавено оваа година сугерираше дека граѓаните имаат директно влијание врз 25-27 отсто од заштедите на емисиите потребни за да се избегне климатскиот хаос. Студијата беше предводена од академици од Универзитетот во Лидс, кои предложија шест промени во животниот стил кои би можеле да помогнат во намалувањето на емисиите. Ништо од ова не ги ослободува владите и корпорациите од нивните одговорности, но обезбедува добредојдено чувство.

5. Изгубени видови се вратија, други отскокнаа

Списокот на загрозени видови продолжи да расте со алармантна брзина, но некои животни се вратија од работ во 2022 година, докажувајќи дека исчезнувањето не е неизбежно.

Дабарите, бизоните и пеликаните се меѓу видовите идентификувани дека го потиснале овој тренд со Извештајот за враќање на дивиот свет, објавен во септември. Повеќето од нив се предмет на програми за повторно воведување, вклучувајќи го и бизонот, кој повторно шета низ Англија за првпат по илјадници години.

Други значајни успешни приказни го вклучуваат враќањето на носорогот во Мозамбик, пријавеното оживување на финвали (fin whales) и тигарот кој се враќа од бездната. Има многу работа што треба да се направи, но овие победи за заштита донесоа надеж. Истото го направи и декемврискиот глобален договор за биолошка разновидност COP15, кој го обврза светот да ја запре загубата на биолошката разновидност до 2030 година. Договорот за заштита на ајкулите беше уште една забележителна победа.

6. Се зајакнаа правата на природата

Во март, Панама богата со диви животни стана последната земја која воведе закон за правата на природата, приклучувајќи им се на Еквадор, Мексико и Нов Зеланд. Донесувањето на ваков закон е едно, а неговото спроведување е друго. Во Еквадор, некои контроверзни проекти за екстракција продолжија како еколошки чувствителни без оглед на тоа, иако законот успешно ги спречи другите да продолжат.

7. Граѓанската војна во Етиопија заврши

Постои внимателен оптимизам дека граѓанската војна во Етиопија конечно може да заврши, откако завојуваните страни се согласија трајно да ги прекинат непријателствата во ноември. Двегодишниот конфликт меѓу владата и Народноослободителниот фронт на Тиграј раселија милиони луѓе и предизвика сиромаштија за многу други. Претставниците на двете страни потпишаа план за разоружување и се согласија да ги обноват клучните услуги, вклучително и снабдувањето со помош.

8. Напредок во справувањето со ракот

Оваа година се отворија нови фронтови во борбата против ракот, а научниците развија подобри алатки за откривање и лекување на болеста. Беа развиени тестови кои се чини дека можат да дијагностицираат рак на грлото на матката, рак на простата и други форми на болеста користејќи примероци од крв и урина и други неинвазивни проверки. Истражувањето е во тек, но изгледа ветувачко. Експерименталните третмани, исто така, дадоа добри вести. Во декември, тинејџер на кој му беше дијагностицирана „неизлечива“ леукемија беше излечен, благодарение на, како што велат научниците, најсофистицираното клеточно инженерство досега.

Слично на тоа, една жена која не мислеше дека ќе успее да го помине Божиќ, слави нов живот, бидејќи имаше извонреден одговор на експерименталниот лек за рак на дебелото црево. Во меѓувреме, во најголемата студија од ваков вид, истражувачите ја искористија моќта на секвенционирањето на целиот геном за да откопаат „ризница“ со индиции за причините за ракот – наоди кои би можеле да ја подобрат дијагнозата и исходот за пациентот.

9. Имаше големи откритија за Алцхајмеровата болест

Досегашната залудна потрага по лек за Алцхајмерова болест направи голем чекор напред во ноември, откако беше пронајден нов лек за забавување на болеста. Леканемаб делува на тој начин што го чисти амилоидниот протеин што се акумулира во мозокот на луѓето кои имаат Алцхајмерова болест. Во едно клиничко испитување, беше откриено дека го забавува когнитивниот пад, развој опишан како „голем чекор напред за истражување на деменција“. Одделно, меѓународна студија за Алцхајмеровата болест посочи 75 гени поврзани со болеста, вклучително и 42 кои претходно не беа поврзани. Идентификувањето на специфичните ризични гени и улогата што ја играат во смртта на мозочните клетки може да го отвори патот кон нови терапии, велат истражувачите.

Друга студија идентификуваше седум навики кои луѓето можат да ги усвојат за да го намалат ризикот од развој на деменција: редовно вежбање; здраво јадење; не пушење; одржување на здрава тежина; одржување на крвниот притисок под контрола; имаат здрави нивоа на холестерол; и одржување на здрави нивоа на шеќер во крвта.

10. Светот стана социјално попрогресивен

Можеби понекогаш не изгледа така – особено во 2022 година, година на таканаречената „пермакриза“ – но светот главно стана подобро место за живеење во последните 11 години. Тоа е според најновиот Индекс за социјален напредок, објавен минатиот месец. Секоја година го проценува животот во 169 земји, давајќи годишни оценки за нациите и светот во целина. И покрај добрите вести, индексот покажа дека напредокот е нерамномерен и забавува. Британија, на пример, беше идентификувана како една од четирите земји во „рецесија на социјалниот напредок“. Останатите беа Сирија, Венецуела и Либија.

Посебна студија покажа дека и покрај обидите на некои да ја поделат ВБ, преовладува толерантен центар. Тој објави „изненадувачки и смирувачко чувство“ за единство меѓу Британците, дури и за наводно поделени прашања како што се расата и идентитетот. Извештајот на Националниот центар за социјални истражувања донесе сличен заклучок.

11. Негирачите на климатските промени остануваат без моќ

Годината започна со охрабрувачки извештај на Хјуман рајтс воч, кој сугерираше дека автократите ја губат контролата врз власта. Подоцнежната инвазија на Путин врз Украина можеби го отфрли тоа, но имаше многу докази кои сугерираат дека тоа е вистина на друго место. Не само во Бразил, кој го собори претседателот Жаир Болсонаро, тврдокорен, чија политика го забрза уништувањето на шумите во Амазон. Други значајни избори се одржаа во Австралија, со кои беше сменет Скот Морисон, премиер кој се потсмеваше на сериозноста на климатската криза. И во американскиот среден мандат, шампионите на демократијата беа олеснети кога забележаа дека кандидатите кои го овековечуваа заговорот за „украдените избори“ не поминаа добро.

12. Има напредок во правата на жените

Додека Врховниот суд на САД ја повлече својата поддршка за репродуктивните права на жените, Сиера Леоне и Малта беа меѓу оние кои отидоа на друг начин. Во меѓувреме, Шкотска е првата земја каде жените имаат законско право на бесплатни менструални производи, Англија ја започна својата Стратегија за женско здравје за да го затвори јазот по родовото здравје, а англиската здравствена служба објави флексибилна работа за жените кои минувваат низ менопауза. Всушност, тоа беше година кога се чувствуваше како конечно да се крши табуто околу менопаузата.

И жените забележаа забележителни победи во спортот -за првпат, жена судија на фудбалски натпревар на СП.

13. Четиридневна работна недела стана мејнстрим

Поддржувачите на пократка работна недела долго време тврдат дека тоа ќе го подобри задоволството од животот без да влијае на продуктивноста. Оваа година, повеќе фирми беа под влијание на оваа идеја. Во септември, револуционерен пилот за четири дена во неделата доби палци од речиси девет од 10 фирми, а 86 отсто рекоа дека планираат да го задржат новиот модел.

Дури и компаниите кои не учествуваат се чини дека прифаќаат пократки работни недели. Според истражувањето на Универзитетот во Ридинг во Англија, 65 отсто од бизнисите во Велика Британија сега нудат скратени работни недели, во споредба со 50 отсто во 2019 година. Во меѓувреме, во Белгија работниците добија право да бараат четиридневна недела.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy