СВЛЕЧИШТЕ ВО ИТАЛИЈА ЗАТРУПА ЗГРАДИ, ИМА МРТВИ И ИСЧЕЗНЕТИ: Меѓу исчезнатите е и семејство со бебе (ФОТО+ВИДЕО)

СВЛЕЧИШТЕ ВО ИТАЛИЈА ЗАТРУПА ЗГРАДИ, ИМА МРТВИ И ИСЧЕЗНЕТИ: Меѓу исчезнатите е и семејство со бебе (ФОТО+ВИДЕО)

Осум лица загинаа, а повеќе се водат како исчезнати откако невреме предизвика лизгање на земјиштето на италијанскиот остров Искија, соопшти Италијанската Република.

Италијанската Република пишува дека десетина згради биле затрупани во лизгање на земјиштето во градот Касамиколи на островот Искија и дека во тек е потрага по исчезнатите.

Министерот Матео Салвини рече дека загинале осум лица, додека владата изразила солидарност со погоденото население.

Според италијанските медиуми, има исчезнати лица, меѓу кои и семејство составено од маж, жена и бебе и 25-годишна девојка. Се стравува дека бројките би можеле да се зголемат.

Италијанската противпожарна бригада на Твитер објави дека трага по исчезнати лица во градот Казамичола.

Seguiamo da ore con angoscia quanto successo a #Ischia, con il pensiero che va alle famiglie e ai soccorritori che operano con un tempo infame.
Mettere in sicurezza l’Italia, da nord a sud, sarà quello su cui tutti dovremo lavorare giorno e notte. pic.twitter.com/tfXyS0XLq7

— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) November 26, 2022

Пожарникарите соопштија дека извлекле еден автомобил од морето и спасиле двајца патници, пренесе Ројтерс.

Паѓале камења од планината, свлечиштето затрупало некои куќи и влечело автомобили до морето. Се урнале 10 згради.

Fiumi di fango, edifici distrutti, decine di persone intrappolate, Salvini parla già di 8 morti.

Non è fatalità: #Ischia è ormai simbolo del dissesto idrogeologico di un’Italia fragile che non ha capito ancora che l’unica grande opera necessaria è la cura del territorio. pic.twitter.com/wZ4BTRGw3R

— Giuliano Granato (@Giul_Granato) November 26, 2022

– Тоа е сложена ситуација, има куќи кои беа откорнати од лизгање на земјиштето, објаснува командантот на карабинерите Тицијано Лагана.

Министерот за цивилна заштита Нело Мусумечи изјави дека на Ишја паднал големо количество дожд.

– Постојано го следиме развојот на ситуацијата. Што да кажеме, огромното лизгање на земјиштето возводно од Казамикола зафати неколку домови. Вкупниот број на исчезнати лица го дефинира координацијата на Префектурата, која е во врска и со сите градоначалници на островот за превентивна евакуација на други семејства, рече министерот.

Помош пристигнува и надвор од регионот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy