СЗО загрижена за ситуацијата со коронавирусот во Кина

СЗО загрижена за ситуацијата со коронавирусот во Кина

Светската здравствена организација е загрижена поради растот на случаи на Ковид-19 во Кина и ја поддржува владата да ги фокусира своите напори на вакцинирање на луѓето со најголем ризик низ целата земја, изјави денеска шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус.

Тој потенцираше рече дека е „многу загрижен“ поради бранот новозаразени без преседан во Кина и го повика Пекинг да обезбеди детални информации за сериозноста на ситуацијата.

– СЗО е многу загрижена поради развојот на ситуацијата во Кина, рече Тедрос на неделната прес-конференција, апелирајќи за детални информации за сериозноста на болеста, приемите во болница и на интензивна нега.

Изјавата доаѓа откако германската Влада потврди дека ја испратила својата прва серија на вакцини БиоНТек против Ковид во Кина, кои првично ќе се администрираат кај германските иселеници.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy