Тедрос: Трупањето вакцини, исто така, ја продолжува пандемијата

Тедрос: Трупањето вакцини, исто така, ја продолжува пандемијата

Првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус, смета дека правичниот пристап до вакцините ширум светот е во интерес на секого и секоја земја, додавајќи дека акумулацијата на вакцини во некои земји може само да ја продолжи пандемијата.

-Национализмот поврзан со вакцинацијата ќе ја продолжи пандемијата, нема да се скрати, рече тој на Парискиот мировен форум, предупредувајќи дека вирусот ќе продолжи да се шири и економското закрепнување на глобално ниво ќе се забави доколку луѓето во сиромашните земји не можат да се вакцинираат.

-Некои земји купуваат повеќе вакцини однапред, во количества што се над двојно повеќе од бројноста на населението, со што се загрозува достапноста на вакцините за другите земји, изјави Тедрос.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds