Тешко е да се поверува дека сите се во иста земја: 10 магични италијански градови

Тешко е да се поверува дека сите се во иста земја: 10 магични италијански градови

Големите италијански градови привлекуваат милиони туристи годишно, и со право. Сепак, оваа прекрасна земја е полна и со помалку познати, скриени скапоцени камења. Ви носиме 10 слатки и магични италијански гратчиња кои некогаш треба да ги посетите!

1. Портофино, Лигурија

Препорачливо е да се посети градот како разгледница во зимските месеци кога има помалку туристи, но дури и неговата гужва во текот на летните месеци има свој шарм. Познат е по своите окер фасади и многубројните кафулиња и ресторани.

2. Матера, Базиликата

Европската престолнина на културата од 2019 година до 1950-тите беше целосно заборавена. Денес, овој средновековен град е на листата на светско наследство на УНЕСКО и изобилува со галерии, ресторани и хотели.

3. Цетара, Кампанија

Ако сакате да почувствувате како изгледал брегот Амалфи пред да стане популарна туристичка дестинација, ви препорачуваме да го посетите малото рибарско пристаниште Цетара, познато по производството на солени сардели и колатура, сос од риба. Градот не нуди многу активности, луѓето доаѓаат овде едноставно да уживаат во храната.

4. Пјетрасанта, Тоскана

Градот се наоѓа во внатрешноста, северно од Пиза и се граничи со прекрасните Алпи и долго време е дом на многу уметници. Овде создавале и великани како Хенри Мур. Откако ќе ги посетите галериите и бутиците, опуштете се со Campari Spritz на еден од прекрасните плоштади.

5. Орта Сан Џулио, Пиемонт

Најмалото италијанско езеро Лаго д’Орта е многу помалку познато од Кома и Маџоре. Орта е средновековен град кој се наоѓа покрај езерото. Посетителите доаѓаат тука за да ги прошетаат околните ридови, да шетаат покрај езерото и да го посетат мистичниот остров Сан Џулио.

6. Монтефалко, Умбрија

На светската винска листа, Монтефалко е синоним за Сагрантино, познато локално црвено вино. Градот нуди неверојатни погледи, поради што е наречен „балкон на Умбрија“. Доколку се најдете овде, не пропуштајте да го пробате виното и да ги погледнете неверојатните фрески на Беноцо Гоцоли од 1452 година во манастирот Свети Фрањо.

7. Чиоџа, Венето

Античкото пристаниште Чиоџа се наоѓа на самиот југ од венецијанската лагуна, а одзади е опкружено со снежните врвови на Доломитите. Оваа „мала Венеција“ не е полна со туристи, а во нејзините канали се закотвени рибарски чамци кои наутро се враќаат од отворено море. Напладне од ресторанот се шири мирис на печена риба, а за оние кои сакаат повеќе акција Венеција е многу блиску.

8. Галиполи, Пуља

На брегот на Јонското Море се наоѓа овој сончев град чие име потекнува од грчкиот јазик и значи „убав град“. Стариот град изобилува со бели куќи со рамен покрив со барокни дворови и тесни премини. Во него ќе најдете прекрасни цркви, како и тврдина од 13 век. Локалната храна е главно риба, а можете да ја пробате во некој од многуте ресторани.

9. Мантова, Ломбардија

Комбинација од стари кули, куполи, широки плоштади – сето тоа го нуди Манова, по малку заспаниот град кој не се среќава често на рутата на посетителите. Неправедно, бидејќи во нејзината Палацо Дукале можете да ги видите делата на Рафаел, Тинторето и Рубенс. Покрај тоа, тука се и неокласичната палата Каноса и ренесансната палата Те, која била изградена како љубовно гнездо за љубовницата на Федерико Втори. Од традиционалните јадења не треба да ги пропуштите магарешката чорба и тортелините полнети со тиква.

10. Ното, Сицилија

Ното е еден од најубавите примероци на познатиот „сицилијански барок“. Градот бил тешко оштетен во разорниот земјотрес од 1693 година, по што бил повторно изграден од темел. Денес е омилена дестинација на уметниците и љубителите на уметноста, а љубителите на храна мора да застанат во Caffe Sicilia и да пробаат еден од најдобрите сладоледи во Италија!

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds