Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти

Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти

Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти

.- Скопје 2- Куманово 6- Штип 3- Прилеп 7- Тетово 1- Струга 1- Кочани 2Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се 33 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1.

Досега во земјата се направени вкупно 18.168 тестирања на КОВИД -19.На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 70 годишна возраст, кој од 4 мај бил хоспитализиран на инфективното одделение во болницата во Велес, а поради влошување на состојбата бил препратен во Скопје.Вкупната бројка на КОВИД дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1572, бројката на оздравени пациенти е 1079, на починати е 89, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 404.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds