Трагедијата кај Зворник на бензинската пумпа можела да се спречи само со еден телефонски повик

Трагедијата кај Зворник на бензинската пумпа можела да се спречи само со еден телефонски повик

Трагедијата на бензинската пумпа кај Зворник во Република Српска на границата со Србија, можела да се спречи доколку очевидците повикале помош или го пријавиле дефектот на станицата за точење гас.

Како што пишува српски Блиц, според сведочењето на некои очевидци, првите сигнали дека нешто не е во ред пристигнале 40 минути пред експлозијата, кога автомобил удрил во пумпата за плин и почнал да истекува бел густ чад.

Иако ситуацијата била критична, никој не го сопрел сообраќајот и никој не пријавил дефект.

Откако веќе не се слушало дека излегува плин, дошло до експлозија во која загина 49 годишниот Зоран Аврамовиќ од Лозница.

Вчера, околу 10 и 40, на бензинската пумпа ,,Нешковиќ“ крај Зворник дојде до голема експлозија, во која едно лице загина, повеќемина се повредени, а е направена голема материјална штета.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds