ТРАОРНИ СЦЕНИ ОД ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ВО КИЕВ Луѓето во очај се обидуваат да влезат во преполнетиот воз (ВИДЕО)

ТРАОРНИ СЦЕНИ ОД ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ВО КИЕВ Луѓето во очај се обидуваат да влезат во преполнетиот воз (ВИДЕО)

Стари луѓе, деца, инвалиди, домашни миленици, овој воз е веќе полн. Луѓето стравуваат дека тоа би можело да биде последна шанса за бегство, пишува на Твитер новинарот на Гардијан, Шон Вокер.

Тотален хаос се случува на железничката станица во Киев, каде жителите на овој град се обидуваат да се качат на возот кој ќе ги однесе на некоја безбедна локација, затоа што, според информациите кои пристигнуваат од Украина, сите пристапи до главниот град се контролирани од руската армија

– Непосносливи сцени на централната станица во Киев. Стари луѓе, деца, инвалиди, домашни миленици, овој воз е веќе полн. Луѓето стравуваат дека тоа би можело да биде последна шанса за бегство – пишува на Твитер новинарот на Гардијан, Шон Вокер.

Според информациите, во моментов многу возови сообраќаат, но станиците се преполни со патници затоа што луѓето бегаат од руската инвазија.

Во последното соопштение на украинската железница се наведува дека досега се евакуирани околу половина милион луѓе, со приоритет на децата, жените и постарите лица.

Повеќето патувања со железница бегаат од Украина во соседните држави, а некои прекугранични рути сообраќаат повеќе возови за бегалците.

Во моментов, голем број возови сообраќаат кон Полска, Унгарија, Словачка и Чешка со посебен транспортен центар на железничката станица Чоп. Во зависност од протокот на патници, се планираат дополнителни рути за евакуација од Киев до западните региони на земјата.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds