Трик кој е важно да го знаете: Вака може да направите јагодите да бидат свежи повеќе денови

Трик кој е важно да го знаете: Вака може да направите јагодите да бидат свежи повеќе денови

Ако сакате свежо купените јагоди да траат подолго, потребно е да ги отстраните оние кои се веќе меки.

Штом купите нова тура јаготки, пред да ги ставите во фрижидер, направете едноставна постапка која ќе им го продолжи рокот и свежината:
Бел оцет
Вода
Голема цедалка

Измешајте половина шолја оцет во 2 ипол шолји вода.

Потопете ги јагодите во мешавината неколку минути. На овој начин ќе се ослободите од сите ситни бактерии кои предизвикуваат свежината на јагодите да исчезне брзо.

Измијте и исушете ги јагодите во голема цедалка за тестенини.

На овој начин неколку денови ќе бидат свежи.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy